Historia Klubu


Międzyzakładowy Klub Sportowy Mieszko Gniezno został założony w 1974 roku z inicjatywy grupy działaczy byłej sekcji piłki nożnej KKS Stella Gniezno i dyrektorów gnieźnieńskich przedsiębiorstw przemysłu lekkiego. Utworzony klub, przejął tradycję sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego Stella i Kolejowego Klubu Sportowego Stella oraz pozostałą bez pomocy grupę piłkarzy ww. klubu – napisano krótko, w klubowym biuletynie informacyjnym tuż przed sezonem 1990/1991.

W porozumieniu, którego celem była likwidacja sekcji piłki nożnej przy KKS „Stella” i przejęcie jej przez MKS „Mieszko”, jak również przejęcie sekcji piłki nożnej pod patronat: WZO „Polania”, Gnieźnieńskich Zakładów Garbarskich, Zakładu Przemysłu Odzieżowego „Polanex” oraz Fabryki Galanterii „Lech”. brali udział mgr inż. Zbigniew Kaszuba naczelnik miasta i powiatu, Kazimierz Zdrojewski prezes KS „Stella”, dyr. mgr inż. Stanisław Kuc prezes KS „Mieszko” oraz mgr Hieronim Kaczmarek kierownik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki.

W organizacyjnym spotkaniu w dniu 12.11.1974 r., uczestniczyli: Henryk Jasiński – wiceprezydent miasta, Adam Michlewicz, Stanisław Kuc – dyrektor WZO „Polania”, Andrzej Sporakowski, Wojciech Terakowski, Ryszard Kędzierski, Jerzy Kasprzak – dyrektor Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Polanex”, Janusz Dąbrowski, Marian Holzer, Jan Janowiak, Leszek Rogacz, Zygmunt Słomian, Andrzej Dziamski, Maciej Pluta, Edmund Szymanowski, Jerzy Niedzielski, Henryk Śmigielski, Bogdan Jóźwiak.
Duża różnorodność proponowanych nazw klubu sprawiła, że podjęto decyzję upoważniającą Prezydium Zarządu do jej ustalenia i zaproponowania do zatwierdzenia. W wyniku ożywionych dyskusji jednomyślnie przyjęto nazwę zaproponowaną przez prezesa Stanisława Kuca - „Mieszko” – nazwa historycznie związana z regionem działalności, a ponadto niespotykana wówczas wśród organizacji sportowych na terenie kraju.

Honorowym członkiem MKS „Mieszko”, z legitymacją nr 1 został naczelnik miasta i powiatu mgr inż. Zbigniew Kaszuba. Wybrano zarząd klubu, prezesem został mgr inż. Stanisław Kuc; sprawy sportowe objęli - mgr Jerzy Kasprzak i Jan Janowiak; sprawy organizacyjne – mgr Janusz Wysoczański i mgr inż. Jerzy Niedzielski; sprawy wychowawcze – mgr Zygmunt Wiśniewski i mgr Janusz Dąbrowski. Adam Michlewicz został wiceprezesem ds. finansowych klubu a członkami zarządu: Bogdan Jóźwiak – sekretarz, mgr Henryk Jasiński, Henryk Śmigielski i Leszek Rogacz.

4 grudnia 1974 r. obyło się pierwsze posiedzenie Zarządu, na którym zebrani podpisali akt zawiązania nowego klubu sportowego w Gnieźnie, o nazwie: Międzyzakładowy Klub Sportowy „Mieszko”.

Największy sukces w historii "Mieszka"

W roku 1988 zespół seniorów Mieszka osiągnął największy w historii klubu sukces - awans do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Po wyeliminowaniu takich drużyn jak Gwardia Warszawa, Śląsk Wrocław i Szombierki Bytom, gnieźnianom przyszło zmierzyć się z warszawską Legią. Tutaj niespodzianki już nie było - w Gnieźnie przy dopingu ponad 15 tysięcy kibiców Mieszko przegrał 0:5, a w Warszawie poległ 1:5 (honorowa bramka autorstwa Tomasza Kurowskiego).

Rekord strzelecki

W 1992 roku zespół z Gniezna opuścił szeregi III ligi. Po kilkuletniej walce w IV lidze w sezonie 1996/97 drużyna spadła do Klasy Okręgowej. Tam walczyła ze zmiennym szczęściem do roku 2001, kiedy to w pięknym stylu wygrała rozgrywki i awansowała do IV ligi. Dodatkowo gnieźnianie w sezonie tym ustanowili rekord strzelecki zdobywając w 30 spotkaniach aż 108 goli. W sezonie 2002/2003 Mieszko wygrał IV ligę. W barażach pokonał Astrę Krotoszyn i po ponad dziesięciu latach gnieźnieńska drużyna ponownie grała w III lidze.

KS Mieszko Faber Gniezno

W międzyczasie, tj. 14 stycznia 2000 roku, klub zmienił nazwę na KS Mieszko Faber Gniezno i już w pierwszych meczach w IV lidze zaliczał się do czołowych zespołów walcząc o powrót do III ligi. Jako beniaminek w sezonie 2001/02 zespół zajmował wysokie, 3 miejsce. Rok później zespół zdobył wcześniej wspomniany awans. To wspaniały sukces Zarządu Klubu: Prezesa Jacka Owczarzaka, V-ce prezesów Wiesława Bartkowiaka oraz Stefana Chojnackiego, jak również szerokiej kadry zespołu z trenerem Dariuszem Kuryło na czele.

LNB Mieszko Gniezno

Od rundy wiosennej sezonu 2004/2005 klub pozyskał nowego sponsora
i grał pod nazwą LNB Mieszko Gniezno. Zmienił się także zarząd klubu.
Tworzyli go Piotr Stefański – prezes, Roman Gąsiorowski i Bogdan Kozłowski – wiceprezesi i Dawid Frąckowiak – sekretarz klubu. Pozyskanie sponsora w ogromnym stopniu ułatwiło walkę o utrzymanie się w III lidze. Na finiszu rozgrywek klub awansował na 13. miejsce, które zagwarantowało prawo gry w sezonie 2005/2006 na boiskach trzecioligowych.

Rozgrywki Pucharu Polski

W kolejnym sezonie celem zespołu była walka o pierwsze miejsca w ligowej tabeli. Jednak pomimo wielu wzmocnień zespół grał fatalnie. Po rundzie jesiennej zajmował 14 miejsce. W tym okresie sukcesem drużyny był niewątpliwie awans do 1/16 rozgrywek Pucharu Polski. To pozwoliło na rozegranie przy Strumykowej kolejnego, historycznego spotkania, tym razem z Górnikiem Zabrze. Po porażce 0:1 i odpadnięciu z PP rozpoczęła się walka o poprawę miejsca w ligowej tabeli. Mieszko był rewelacją rundy wiosennej, którą wygrał i zajął bezpieczne miejsce w ligowej tabeli.

Walka o II ligę

W sezonie 2007/2008 rozpoczęła się walka o awans do nowej II ligi. Po rundzie jesiennej zespół zajmował 8 miejsce i osiągnięcie celu było blisko. Jednak z powodu braku finansów zimą klub musiał rozstać się z większością zawodników i praktycznie zrezygnować z walki o II ligę, której progi finansowej okazały się zdecydowanie za wysokie. Mieszko ostatecznie po tym sezonie musiał zadowolić się miejscem w gronie zespołów, które walczą w nowej 3 lidze.

Uznani zawodnicy

Niewątpliwym sukcesem klubu jest to, że kilku zawodników, którzy reprezentowali barwy Mieszka, z powodzeniem występowało lub nadal występuje w czołowych polskich i europejskich klubach. Wymienić tutaj należy Przemysława Urbaniaka, Arkadiusza Radomskiego, Łukasza Fabiańskiego czy Szymona Pawłowskiego.

Władze Klubu


Zarząd

Prezes Zarządu

Maciej Ciesielski

 • Zakres obowiązków:
  koordynowanie prac całego zarządu
 • W Klubie:
  od 2015r.
 • E-mail
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Tel
  +48 886 223 397

Członek Zarządu

Roman Gąsiorowski

 • Zakres obowiązków:
  drużyna seniorów
 • W Klubie:
  od 2003r.
 • E-mail
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Tel

  +48 609 688 450

Członek Zarządu

Waldemar Czajkowski

 • Zakres obowiazków:
  Akademia
 • W Klubie:
  od 2018r.
 • E-mail
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Tel
  -

Członek Zarządu

Dariusz Kuryło

 • Zakres obowiązków:
  drużyny młodzieżowe, futsal
 • W Klubie:
  od 2010r.
 • E-mail
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Tel
  +48 603 632 806

Honorowy Członek Zarządu

Janusz Malęgowski

 • E-mail
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Tel
  +48 601 766 919
© Copyright 2018 Mieszko Gniezno
Website designed by Liber Media